Kostel sv. Václava
Kostel sv. Václava
Založení kláštera a stavba kostela
Klášter Milosrdných bratří s kostelem svatého Václava vznikl z podnětu Jindřicha Kajetána Blümegena, majitele letovického panství a nejvyššího zemského komořího Markrabství moravského. Základní kámen budov položil roku 1751 Longinus Traub, člen řádu Milosrdných bratří.
První byla zahájena stavba kostela, jehož hrubá konstrukce byla dokončena roku 1753. Kostel sv. Václava byl slavnostně vysvěcen 11. září 1774 biskupem Matyášem hrabětem Chorinským, pozdějším prvním biskupem brněnského biskupství.
Klášterní nemocnice
V roce 1784 přijala klášterní nemocnice první pacienty. Pohřbívání probíhalo na hřbitově pod klášterem. Nemocnice získala vysoké ocenění za péči o raněné během napoleonských válek, epidemie cholery a za první světové války.
Mezi lety 1928 a 1932 bylo nad průčelím nemocnice přistavěno druhé patro. Dnes v areálu stojí za pozornost barokní lékárna s původním vybavením a freskami.
Zestátnění a návrat řádu
V roce 1949 byla nemocnice zestátněna. V 50. letech byla zrušena klauzura i nemocniční kaple, klášter přišel o pole a lékárnu na náměstí. Po roce 1989 se řád vrátil s převorem Františkem Sanctem Rottem, obnovil klášterní kostel a zřídil noviciát řádu.
Výzdoba a interiér kostela
Stropní malby celého kostela vytvořil v roce 1930 letovický malíř Jan Daněk, který spojil barokizující motivy s oltářní výzdobou z roku 1820.
Vedle kazatelny se nachází oltář Panny Marie s obrazem kojící Madony. Čtrnáct zastavení křížové cesty vytvořil brněnský řezbář Jiří Netík v letech 1995–1996, jeho dílo netradičně zobrazuje Kristovu cestu na Kalvárii.
Roku 2005 byly instalovány nové varhany do původní skříně z roku 1917.
Zvonice a zvony
Klášterní zvony byly během obou světových válek zabaveny, současné zvony pocházejí z roku 1969.
Krypta pod kostelem
Pod celou délkou kostelní lodi je krypta, kde jsou pohřbeni členové hraběcího rodu i řádoví bratři. Mezi významné osobnosti zde odpočívající patří zakladatel kláštera Jindřich Kajetán Blümegen a Gustav Sigismund hrabě Kálnoky, bývalý ministr zahraničí císařského domu.
Za šlechtické příslušníky zemřelé po roce 1948 v zahraničí byla na zeď krypty umístěna pamětní deska z mědi. Poslední potomek rodu, Alexander Kálnoky, zemřel v roce 2017 v Austrálii, jeho ostatky byly v květnu 2018 uloženy do krypty.
Na Dušičky se zde pravidelně slouží mše za všechny pochované.
Současnost
Od roku 2017 Milosrdní bratři v nemocnici již nepůsobí.