Společenství
Společenství
Jaké dobro, jaké blaho tam, kde bratří bydlí svorně.
Žalm 133,1
Přátelé farní rodiny v Letovicích,
Abychom se vzájemně podporovali ve víře a jejím růstu, je dobré život s Pánem sdílet v malých společenstvích, ve kterých se můžeme čas od času scházet, sdílet se a modlit.
Zde vám nabízíme přehled společenství, která už v naší farnosti fungují. Do mnohých je možné se připojit. Je ale také možné začít se scházet s novou skupinkou. Rádi vám v tom pomůžeme.
Je možné se do mnohých připojit.
Je ale také možné začít se scházet s novou skupinkou.
Rádi vám v tom pomůžeme.
o. Jiří, farář
-
Společenství manželů a manželek
Jak jsme vznikli a jaký vidíme smysl našeho setkávání?
Setkáváme se relativně krátce (první spolčo jsme nazvali Skleničky 28.6. 2017), i když jsme vlastně víceméně navázali na manželské spolčo před námi (setkáním v červnu 2011). Smyslem našich společenství je vzájemné povzbuzení a obohacení, sdílení
zkušeností, starostí i radostí z rodinného života.Jaký je program?
Začínáme společnou modlitbou, pak je konkrétní téma, na něž naváže osobní zkušenost a diskuse. Zapojí se, kdo chce, někdo přispívá, někdo poslouchá.
Je možné se připojit?
Ano jsme otevření dalším manželkám a manželům, kteří by mezi nás rádi přišli, ať už společně, nebo alespoň jeden z nich.
Kdy a kde?
Scházíme se jednou za měsíc a býváme vždy u někoho doma, kdo se nabídne.
Kontaktní osoba: Veronika Hegerová
Kontakt: [email protected] -
Modlitby matek
Jak jsme vznikly a jaký je smysl našeho setkávání? Jaký je program?
Modlíme se za své děti a rodiny.
Více informací na https://www.modlitbymatek.cz/Je možné se připojit?
Do některých je možné se připojit, nebo vám maminky, které se již setkávají, pomohou založit novou skupinku.
Kontaktní osoba: Veronika Hegerová
Kontakt: [email protected]Další skupinky MM:
Převážně maminky na mateřské/ rodičovské dovolené:
Jaký je program?
Povídáme si a modlíme se za naše děti z modlitební brožurky Modliteb matek.
Je možné se připojit?
Ano, rády mezi sebou přivítáme další maminky.
Kdy a kde?
Každou středu v 9 hodin na faře, v herně i s malými dětmi.
Kontaktní osoba: Lada Portlová
Kontakt: [email protected]Mini-skupinka 1:
Jaký je program?
Modlitba podle stanov Modliteb matek.
Je možné se připojit?
Ano.
Kdy a kde?
Jednou týdně, v pondělí nebo v úterý večer v domech účastnic.
Kontaktní osoba: Jana Chloupková
Kontakt: [email protected]Mini-skupinka 2:
Je možné se připojit?
Ano
Kdy a kde?
Jednou týdně
Kontaktní osoba: Jana Hejlová
Kontakt: [email protected] -
Modlitby otců
Jak jsme vznikli a jaký vidíme smysl našeho setkávání?
Podle vzoru hnutí Modlitby matek vzniklo v Anglii též celosvětové hnutí Modlitby otců. V Letovicích s touto myšlenkou přišel Jirka Přichystal 29.11.2012. Cílem tohoto hnutí je podporovat se navzájem v odvaze dávat Boha na první místo v každé situaci a ve víře, že i ostatní otcové ve světě se také skrze naše modlitby budou měnit.
Jaký je program?
Otcové se modlí, chválí Pána, čtou Písmo Svaté a kdo chce, může se svěřit i se svými problémy s důvěrou, že citlivé osobní věci se ze skupiny nevynášejí.
Je možné se připojit?
Toto hnutí je otevřeno všem fyzickým i duchovním otcům, kteří chtějí přijmout svoji úlohu otce a modlit se společně za svoje rodiny i za celý svět.
Kdy a kde?
Otcové se scházejí každou neděli večer na faře.
Kontaktní osoba: Vít Hönig
Kontakt: [email protected] -
Společenství Hnutí Fokoláre
Jak jsme vznikli a jaký vidíme smysl našeho setkávání?
Jsme součástí celosvětového Hnutí fokoláre (vzniklo v roce 1943), které se snaží naplňovat Ježíšovu modlitbu „aby všichni byli jedno“. Na jejím základě rozvíjí dialog se všemi lidmi dobré vůle – tedy také v jiných církvích a náboženstvích i s nevěřícími.
Více na https://www.focolare.cz/Jaký je program?
K naplnění tohoto cíle musíme být v první řadě autentičtí a důvěryhodní, proto chceme uvádět evangelium do svého života. K tomu nám pomáhá takzvané Slovo života – úryvek z písma, který se měsíc snažíme žít a navzájem si pak sdělujeme zkušenosti s jeho prožíváním.
Je možné se připojit?
Ano.
Kdy a kde?
Podle zájmu, setkávání 1x měsíčně.
Kontaktní osoba: Martin a Romana Hoderovi
Kontakt: [email protected]; [email protected] -
Farní evangelizační buňky
Jak jsme vznikli a jaký vidíme smysl našeho setkávání?
Milí přátelé, milá farní rodino,
součástí naší postní duchovní obnovy na téma společenství v r. 2024 byla také hluboká katecheze s názvem “Bez společenství není křesťana?”... Když si sama pokládám tuto otázku, napadá mne: “Je bez společenství člověka? Je člověk plně člověkem, pokud není ve společenství jiného člověka, jiných lidí? Byl by Bůh plně Bohem, kdyby nebyl ve společenství Otce, Syna a Ducha svatého? „ Možná stojí za to se na chvíli zastavit a položit si tyto otázky... Nevím, ale myslím, že Ten, který nás stvořil ke svému obrazu, nám do srdce vtiskl také hlubokou touhu nebýt sám, být součástí života druhého člověka, druhých lidí, společenství pro naplnění své nejvnitřnější touhy a potřeby srdce, pro obohacení se a vzájemné dávání se jeden druhému.A tato výměna lásky se uskutečňuje zejména v našich nejbližších vztazích. V rodinách za zavřenými dveřmi, ale také v rodině farní s dveřmi otevřenými pro každého, kdo by rád vstoupil. Moc bych přála každému z nás, abychom plnost vztahů, plnost lásky v našich domovech zakoušeli a zároveň měli tu touhu dát kousíček z toho také našim přátelům, širší rodině farní, abychom vzájemně od sebe mohli čerpat a růst v lásce k sobě navzájem i k těm, se kterými se denně setkáváme, kamkoliv přijdeme...
Zdá se mi, že společenství Farních evangelizačních buněk formuje k této cestě a naplňuje ji. Byť pro mne bylo ze začátku těžké se dostat k jádru a podstatě tohoto společenství přes název, který nese, vnímám nyní tuto formu setkávání se jako velmi silnou a dobrou pro to “stát se plně člověkem a plně křesťanem”, být Kristovým, být Jeho, být také Jeho světlem pro jiné, což stále často tak neumím. Po vyslechnutí katecheze, přednášky, praktické ukázky “spolča” (tento název se mi asi nejvíce líbí:), bych přála každému z nás, abychom se trošku blíže seznámili, pokud můžeme, s Farními evangelizačními buňkami a pronikli do podstaty tohoto společenství (kromě tohoto místa také při osobním setkání, na letáčcích se základními informacemi v kostele)... Možná je to cesta právě pro mne, pro Tebe... a když naše cesty budou společné, povzbudíme se, poneseme se vzájemně, když budeme unavení, a snad poponeseme i někoho dalšího:)...
Jaký je program?
Jedná se o setkávání se a danou strukturou, kde je náš čas plně využitý a prožitý: Začínáme společnou modlitbou a chválou Pána, za to, jaký je a jak se nám dává a následně si povídáme o tom, co pro nás v posledních dnech vykonal, čím nás obdaroval. Pokračujeme krátkou katechezí - vyučováním pastýře (otce Jiřího) a chvilkou zamyšlení se nad tím, co nám tím Pán chce říci. Řekneme si aktuální informace z dění v naší farnosti i přilehlého okolí a setkání zakončíme prosbami za naše nejbližší s přímluvnou modlitbou za někoho přítomného, který by rád v tu danou chvíli modlitbu přijal.
Celé setkání trvá cca 90 minut, kdy se vzájemně občerstvíme i necháme občerstvit Pánem a s novou silou a radostí se vracíme zpět do našich rodin a všude tam, kam jsme posláni. Snažíme se scházet pravidelněji, v kratších časových intervalech dle domluvy jednotlivých členů tak, abychom mohli vytvářet pevnější vztahy a naplňovat lépe své poslání ve vztahu k Pánu i k sobě navzájem. Našim cílem je RŮST V LÁSCE všemi směry :) a o ní svědčit.HP
Je možné se připojit?
Ano.
Kdy a kde?
Zatím ve středy, 1–2x za měsíc
Kontaktní osoba: Jiří Sedláček, Marjánka Nečasová, Hana Přichystalová
Kontakt: [email protected] -
Společenství živého růžence
Jak jsme vznikli a jaký vidíme smysl našeho setkávání?
Živý růženec vznikl v r. 1826 ve Francii z podnětu Pauline Jaricot, která chtěla najít způsob, jak zachránit duše nevěřících lidí ve svém okolí. V 17 letech byla oslovena promluvou faráře, poznala marnost svého dosavadního způsobu života a rozhodla se ho změnit. O vánocích složila slib čistoty a postupně objevila smysl svého života v úctě k Nejsvětější svátosti a v nápravě za urážky proti Nejsvětějšímu Srdci Ježíšovu.
Založila společenství 10 lidí s názvem "Ti, kteří dělají nápravu". Společenství získalo misijní rozměr. Podporovalo misie modlitbou i týdenním finančním darem na spolupráci při šíření evangelia. Každý bral na sebe zodpovědnost najít dalších deset lidí, kteří se budou modlit za misie. Pauline Jaricot byla zakladatelkou Papežského misijního díla.
V Letovicích je v současnosti asi 50 členů. Téměř každý 1. pátek v měsíci je za živé i zemřelé členy obětována eucharistie.
Jaký je program?
Živý růženec tvoří lidé, kteří se společně modlí tuto modlitbu. Vždy 20 lidí se spojuje do jediné růže, kterou tvoří 20 tajemství (růženec radostný, bolestný, slavný a růženec světla). Členové živého růžence se zavazují denně (tam, kde každý z nich zrovna je) k modlitbě jednoho předem určeného desátku, který se po určité době mění. Skupinka živého růžence se tak denně pomodlí celý růženec.
Je možné se připojit?
Ano.
Kdy a kde?
Kdykoli během každého dne tam, kde zrovna člověk je.
Kontaktní osoba: Františka Brabcová, Marie Bartíková
Kontakt: [email protected] -
Společenství přímluvné modlitby
Jak jsme vznikli a jaký vidíme smysl našeho setkávání?
Před několika lety jsme pocítili potřebu modlit se za mnoho potřeb, které vyvstávaly, a nabídnout anonymně modlitbu těm, kdo ji potřebují. Pro tento účel vznikla ve farním kostele krabička, do které kdokoli může vložit napsanou jakoukoli věc, ve které cítí potřebu modlitební pomoci. Vložené prosby jsou důvěrné a pouze pro účel modlitby.
V případě zájmu nabízíme také osobní přímluvnou modlitbu, a to po dohodě na konkrétním místě a čase, které danému člověku vyhovují. Pokud byste někdo vnímal tuto potřebu, prosíme o zprávu přes otce Jiřího.
Je možné se připojit?
Jsme „uzavřené“ společenství, které se však nebrání přijmout kohokoliv, kdo vnímá, že je k této službě volaný a povolaný.
Jaký je program?
Scházíme se v malé skupince a modlíme se za prosby z krabičky a za všechny ostatní aktuální potřeby farnosti, farníků a přátel. Téměř každý 3. pátek v měsíci je na úmysly těchto modliteb také obětována eucharistie.
Kdy?
V úterý odpoledne.
Kontaktní (zprostředkující) osoba: o. Jiří
Kontakt: [email protected]